Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Araba Nedir?
#1
Araba nedir?

Araba (tekerlekli taşıt), yolcu ve yük taşımaya uygun tekerlekli, motorlu veya motorsuz hareket edebilen her türlü kara ulaşım taşıtı. Motorsuz olanlar hayvanlarla ya da insanlar tarafından yürütülür. Çekçekler, el arabaları insan gücüyle yürürken, kağnı, öküz ve mandayla; fayton ve benzeri arabalar at ile otomobil, kamyon vb. motordan aldığı güçle yürütülür. Keçilerin çektiği hafif arabalar da vardır.

Araba kelimesi ilk kez Codex Cumanicus'da geçmektedir Sakaca rraha (at arabası) , Zentçe raθa aynı anlamda ve eşkökenli Sanskritçe rátha (ata koşulan tören arabası) eşkökenli Arapça arrādat ( عرّادة ) (iki tekerlekli savaş arabası) eşkökenli Latince raeda (dört tekerlekli at arabası) .

Arabaların M.Ö. 3000 yıllarında tekerlek ve kızağın bulunmasından sonra ortaya çıktığı düşünülmektedir. İlk çağ kavimlerinin (Sümer, Mısır, Yunan, Asur) arkası açık iki tekerlekli savaş arabaları kullandıkları bu dönemle ilgili adak heykelciklerinde görülmektedir.

İki tekerlekli ve parmaklıklı ilk arabaları M.Ö 2000'li yıllarda savaş amacıyla Hititliler yapmıştır. Frigler, Yunanlar ve Romalılar dağlık ve sarp bölgelerde arabaların devrilmemesi için teker açıklığı kadar mesafede birbirine paralel giden oyuk yollar yaptığı bilinmektedir.

Araba ile ilgili atasözü ve deyimler

* Araba devrilince yol gösteren çok olur: "iş işten geçtikten sonra verilen öğüdün değeri yoktur" anlamında kullanılan bir söz.
* Araba ile tavşan avlanmaz: "her işte başarıya ulaşabilmek için kullanılması gereken özel yöntemler vardır" anlamında kullanılan bir söz.
* Arabasını düze çıkarmak: Karşılaştığı güçlükleri yenip işini kolay yürür duruma getirmek.


Ek Dosyalar Ekran Görüntüleri
   


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Faydaları Nedir Laplace 0 2 Bugün, Saat: 09:44
Son Yorum: Laplace
  Kiralık araba Giresun seoptimizasyon 0 20 17-04-2017, Saat: 21:09
Son Yorum: seoptimizasyon
  Vidanjör Nedir ve Ne İçin Lazım Olur? osman75 0 26 23-03-2017, Saat: 20:09
Son Yorum: osman75
  Gürcistan araba fiyatları resthit 0 30 23-03-2017, Saat: 00:20
Son Yorum: resthit
  Siirt bıttım sabununun faydaları nedir? nullsix 0 28 21-03-2017, Saat: 23:03
Son Yorum: nullsix

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Türkçe Çeviri MyBB, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2014 MyBB Group.
Yukarı Fırlat