Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BMW Türkiye'ye Yatırım İçin Geliyor
#1
Alman panzeri BMW büyük bir yatırım için Türkiye'ye geliyor.BMW Türkiye'ye yatırım için geliyor. BMW Türkiye yatırımı geliyor.BMW'den Türkiye'ye dev yatırım yakında.

BMW-5-Serisi-Sedan-4K-2010-0.jpg


Alman otomotiv liderlerinden BMW Türkiye'ye yatırım için geliyor. BMW Türkiye'de yatırım yapmak için çalışmalara başladı. BMW yetkilileri son dönemde tam üç kez Türkiye’ye gelerek Sakarya bölgesinde incelemeler yaptığı bildirildi. İlk olarak lojistik tesis ardından üretim gelecek.

Alman firması BMW’nin, Türkiye’de bir tesis yatırımı için kolları sıvadığı ve Sakarya bölgesinde inceleme yaptığı bildiriliyor. Alman otomotiv devinin, öncelikle bir lojistik tesisi kurmayı planladığı, ilerleyen zamanlarda da üretim tesisi kurmayı planladığı gelen haberler arasında. Gelen haberlere göre Alman üretici BMW, Türkiye’ye yatırım konusunda araştırmalar yapmaya başladı. Bu çerçevede BMW’den heyetlerin, Sakarya çevresinde incelemeler yaptığını ve üç kez peş peşe Türkiye’ye geldiğini belirten kaynaklar, fizibilite çalışmaları için bazı danışman şirketlerle anlaştığını da belirtti. Sakarya ve çevresinde uygun arazileri gezdiği belirtilen BMW yetkililerinin, özellikle 650 dönümlük bir arazinin satın alması konusunda ciddi müzakereler yürüttüğü ifade ediliyor.
BMW’nin bu araziyi, öncelikle bir lojistik tesisi kurmayı planladığı, ancak uzun vadeli planının, bir montaj tesisine yönelik olduğu da öne sürülüyor.

 

BMW’nin yatırım için Sakarya civarında incelemeler başlattığı hatta arsa pazarlıklarına başladığı yönündeki haberlerin, bir süredir yan sanayi çevrelerinde de dolaştığı kaydedilirken, konunun, TAYSAD (Taşıt Araçları ve Yan Sanayicileri Derneği) öncülüğünde, yaklaşık bir ay önce Almanya’da yapılan toplantılarda da gündeme geldiği belirtildi. Ayrıca TAYSAD yetkilileri, konuya ilişkin sorular üzerine, BMW Türkiye yatırımını kendilerinin de duyduklarını, hatta BMW yetkilileriyle görüşmede bunun gündeme de geldiğini, ancak BMW yetkililerinin herhangi bir yanıt vermek istemediklerini belirttiler.


BMW Türkiye muhtemel yatırımı daha önce de öne sürülmüştü. 2011 yılında da benzer bir BMW Türkiye yatırımı gündeme gelmişti. BMW’nin yıllık hissedarlar toplantısında konuşan CEO Norbert Reithofer, Rusya, Hindistan, Güney Kore veya Türkiye’de bir üretim tesisi kurma konusunu üzerine durduklarını, bu ülkelerde potansiyelin yüksek olduğunu, şirketin de premium segmentte daha ileri gitme planın olduğunu ifade etmişti.

 

BMW yatırımlarını daha önce başka ülkelerde de yapmıştı. 2009 yılında Rusya’da Kaliningrad tesisini hizmete açan BMW’nin son dönemlerdeki en ses getiren yatırımı ise kuşkusuz Meksika’da 1 milyar dolara kuracağını açıkladığı tesisti. 2007 yılında da BMW Türkiye yatırımı öne sürülmüştü. Kanadalı Magna’nın MINI ve BMW modellerinin üretimi için Türkiye’de tesis kurmayı düşündüğü konuşulmuştu. Ancak 2007 yılında BMW Türkiye yatırımı gerçekleşmemişti.

 

BMW yatırım için geniş tecrübeleri bulunuyor. BMW Grubu’nun dünya çapında 14 farklı ülkede toplam 30 üretim ve montaj tesisi bulunuyor. MINI ve Rolls-Royce markalarının üretimi İngiltere’de yapılırken, bazı MINI modelleri de, BMW Grubu’nun anlaşmalı olduğu firmalar tarafından üretiliyor. MINI hatchback Hollanda’daki VDL NedCar fabrikasında, MINI Countryman ise Magna’nın Avusturya Graz’daki tesislerinde üretiliyor. Avusturya’daki Steyr fabrikası ise BMW Grubu’nun motor üretim merkezi olarak ifade ediliyor. Burada 6 silindirli benzinli, 4 ve 6 silindirli dizel motorlar üretilirken, dizel motorların gelişimi de bu tesiste oluyor. Ayrıca BMW’nin, Mısır’da 1 adet montaj tesisi bulunuyor.
 

BMW Türkiye yatırımı yaparak Türkiye’den alımını 600 milyon euro’ya çıkarmayı hedefliyor.Alman otomotiv üreticisi BMW’nin, Türkiye’den halen süren olduğu 250 milyon euro’luk yan sanayi alımlarını iki kat artırarak yıllık 500, 600 milyon euro’ya çıkarmayı hedeflediği bildirildi.

 

Taşıt Araçları ve Yan Sanayicileri Derneği Başkanı Mehmet Dudaroğlu, 23 üyelerinin  Münih’te BMW  genel merkezini ziyaret ederek burada ikili görüşmelerde bulunduğunu açıkladı.  BMW’nin Türk firmalarına “Bu ürünlerin dünyanın her yerinden alabiliyoruz. Sizin farkınız ne? İnovatif anlamda neler kattığınızı anlatın, vazgeçilmez tedarikçimiz olun!” ifadelerini kullanan Dudaroğlu, BMW’nin lojistik nedeniyle Türkiye’den alacağı ürünlerin fiyatlarını 3’te 1 fazla hesapladığını belirtti. Dudaroğlu, açıklamasını şöyşe sürdürdü: “BMW’nin hesapladığı lojistik maliyetler nedeniyle rekabetçi olamıyoruz. Otomotiv yan sanayicilerinin ürünlerini yabancı firmalara daha uygun fiyatlarla satabilmesi için öncelikle Almanya, ardından ABD ve Rusya’da Türkiye ticaret merkezleri kurarak düşük maliyetli lojistik ve depo hizmeti oluşturmak istiyoruz. Almanya için yönetim kurulu kararları alındı.
Burada BMW’ye hizmet vereceğiz. Mercedes’e de hizmet verebiliriz.” BMW, Türkiye’den halen yıllık 250 milyon euro’luk yan sanayi ürünü alımı yapıyor. BMW’nin, söz konusu görüşmelerde uygun fiyatın bulunması halinde, ithalatını yıllık 600 milyon euro’ya kadar çıkarma yönünde görüş bildirdiği gelen haberler arasında.

 

Mehmet Dudaroğlu, yüzde 100 yerli Otomobil üretimi konusunda da açıklama yaptı.  Dudaroğlu, “Yerli otomobil prototiplerinin ağustosta ortaya çıkacağına ilişkin detaylı bilgimiz yok. Bu, gurur duyduğumuz, duyacağımız bir konu ama şu anda bir bilgi sahibi değiliz” açıklamasını yaptı.  Döviz kurlarındaki yükselişi de değerlendiren Dudaroğlu, miktar bazında düşüş yaşanmamasına rağmen yan sanayi ihracatında parite kaynaklı olumsuzluklar yaşanmasının, toplam sektör ihracatının yüzde 77’sinin euro ile gerçekleşmesinden kaynaklandığını, dolar ile satış yapılabilecek ABD, İran, Afrika ülkelerine yönelmek gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Milliyet


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Türkçe Çeviri MyBB, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2014 MyBB Group.
Yukarı Fırlat