Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çanakkale Gezisi
#1
Çanakkale Gezisi

Çanakkale’den Assos’a ulaşmak için kullandığınız yolu bir keresinde değiştirip, Ezine’den kıyıp yönelmeyi ve kıyı boyu Assos’a gitmeyi deneyin. Yol belki çok iyi değil ama tarih ve doğayla içiçe bir yolculukla dolu dolu bir gün geçirebileceksiniz. Bozcaada’ya feribot seferlerinin yapıldığı iskele Odunluk ile, Anadolu’nun bandaki uç noktası olan Babakale’de bu yol üzerinde.

Kumburnu

Ezine’den Ege kıyılarına yöneldiğinizde ilk durak noktanız Geyikli olacak. Önce kuzeye, Kumburnu’u’na çıkıyoruz. Yol sizi, asırlık çam ağaçlarının ve sık bitki örtüsünün arasından geçirecek ve Kumburnu sahiline çıkacaksınız. Kumburnu daha çok az kimsenin keşfettiği sahil şeridi, berrak mavi suyu ve koyları ile ilginizi çekecek. Doğal yapısı itibariyle denizden çıkarma yapmaya uygun olduğu için, Çanakkale savaşınııı en önemli mevzilerinden biriymiş Kumburnu. Savaş sırasında yerleştirilen 4 batarya, yer altındaki beton sığınaklar, karanlık dehlizlerdeki makineli tüfek mevzileri sizi yüzyıl başına götürecek ve içinizin ürperdiğini hissedeceksiniz.Tarihi koyda motel ve lokanta var. Komşu koylarda da konuklanacak ve kamp kurulacak tesislerle kakılacaksınız.

Kumburnu aynı zamanda bir balık cenneti. Gece atılan ağlar sabaha kadar balıkla doluyor ve sahildeki Kumburnu lokantasında servise çıkıyor.

Mavra Adası


Eğer vaktiniz varsa ve balıkçılarla anlaşıp tekne bulabilirseniz, 40 dakika uzaklıktaki Mavra Adas’ını görmelisiniz. Balıkçılar eğer hâlâ kalmışsa size İstakoz yuvalarını gösterecek. Avlanmak için değil seyretmek için de olsa 1-3 kiloluk İstakozların bulunduğu berrak suya dalmaya değer.

• Smintheion

Yöredeki bir başka kaplıca bölgesi de Tuzla. Anayoldan 500 metre içerideki kaplıca, Kestanbol kadar gelişmiş değil. Tuzlayı geçip Gülpınar’a ulaşıyoruz.

Gülpınar’ın kuzeybatısındaki vadideki kalıntılar bir kutsal alana ait Smintheion Kutsal Alanı’ndaki Helenistik döneme tarihlenen Apollon Tapınağı’nda restorasyon çalışmaları sürdürülüyor. Restorasyon, Assos’ta olduğu gibi Efes Pilsen’in sponsorluğuyla gerçekleşiyor. Tapınağın merdivenleri temizlendi ve sütunlar yeniden düzenlendi. Tapınak bütün görkemiyle yeniden şekilleniyor.

Kaynak: http://www.tatiloteller.net


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çanakkale İçerisindeki Gezilecek Yerler ReFlex 0 89 05-03-2018, Saat: 15:46
Son Yorum: ReFlex
  Çanakkale creeper123 0 105 15-12-2017, Saat: 14:20
Son Yorum: creeper123
  Kolay Ve Güvenilir Çanakkale Haber Merkezi bazkriz 0 194 13-09-2017, Saat: 18:14
Son Yorum: bazkriz
  Çanakkale Haber Takibi bazkriz 0 165 11-09-2017, Saat: 16:46
Son Yorum: bazkriz
  Çanakkale Kına Organizasyonu resthit 0 369 26-04-2016, Saat: 00:11
Son Yorum: resthit

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Türkçe Çeviri MyBB, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2014 MyBB Group.
Yukarı Fırlat