Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İzmir Hızlı Okuma Eğitimi
#1
Okuma hızının artırılması demek okuma için ayırdığımız sürede okuduğu kelime sayısını artırma demektir. Okuma hızımızı belirleyen daha önce edindiğimiz alışkanlıklardır. Çünkü geçmişte doğru öğrenilmemiş birçok bilgi yanlış yapa yapa alışkanlık haline gelir.

Bu alışkanlıkları değiştirmek ise sıfırdan bir şey öğrenmekten daha zordur. Gerçi bir metni yavaş okumamıza sebep olabilecek birçok sebep olabilir. Mesela, okunan metnin zorluğu, okuyucunun kültür düzeyi, kelime dağarcığı, zeka seviyesi, anlama becerisi, hafızasını kullanabilme yeteneği, göz kaslarının eğitimi vb. Fakat bunların en önemlisi yavaş okuma alışkanlıklarıdır.

Yavaş okuma alışkanlıkları anlayarak hızlı okumamıza engel olurlar. Kişi anlayarak okuma hızını artırmak istiyorsa bu alışkanlıkları çok iyi tespit ederek ortadan kaldırmaya çalışmalıdır. Bu alışkanlıkları şöyle sıralayabiliriz.

• Yüksek sesle okuma; sesli okuma, başkalarının bizi daha iyi anlaması ya da güzel konuşma yeteneğini geliştirmek için yapılmalıdır. Çünkü en hızlı sesli okuma 1 dakikada 200 kelimeyi geçmezken, normal bir okuyucu bile sessiz olarak 1 dakikada bu hızı 2-3'e katlayabilir.

Hatta bırakın yüksek sesle okumayı dudakların kıpırdatılması, içimizden seslendirme vb. durumlar bile okuma hızını azaltır ve dikkatin dağılmasına sebep olduğu için anlamayı da düşürür.

• Kelimeleri tek tek okuma ya da heceleyerek okuma; Kelime odaklı okuduğumuz zaman bir kelime kaçırdığımızda okuduğumuzdan hiçbir şey anlamayacağımızı düşünerek kelimelere gereğinden fazla hassasiyet gösterebiliriz.

Oysa biz kelimeler için değil cümlelerin oluşturduğu anlam için okumalıyız. Amacımız okuduğumuz parçadaki düşünceyi kavramak olduğundan kaçırdığımız birkaç sözcüğün parçadaki düşünceyi anlamamızı engellemeyeceğini unutmamalıyız.

• Sık sık geriye dönüp okuma; Anlayarak hızlı okuma eğitimi almamış okuyucu daha iyi anlarım düşüncesiyle sık sık geriye dönerek okudukları kelimeleri tekrar tekrar okular.

Kelimeleri tek tek okudukları için de hem çabuk yorulurlar hem de dikkatleri dağılır. Böyle okuyucular kendine güven duymadıkları için okudukları kelimeleri tekrar tekrar okuyabilirler. Bu durum anlamalarını iyice zorlaştırdığı için okumaktan çabuk bıkarlar. Sıkıldıkları zaman da hemen okumaktan vazgeçerler.

• Pasif okuma; Birçok okuyucu kitabın başında saatlerce kaldığı halde okuduğundan hiç bir şey anlamadan zamanını boşa geçirir. Okuduğumuz ortam ve okuma şeklimiz okumaya elverişsizse, okuduğumuz yazıya ilgi duymuyorsak, aşırı yorgun ya da canımız sıkkınsa, hastaysak bu durum daha da çok ortaya çıkar. Kendimize eğer bir çalışma için zaman ayrılıyorsak ne olursa olsun o çalışmadan bir verim elde edilmelidir. Yoksa "Dostlar alışverişte görsün" anlayışı ile yapılan hiçbir işten hayır gelmez.

İzmir Hızlı Okuma Eğitimi çеvrеnizе baktığınız zaman alan kişilеrin kеndilеrini fazlası ilе bеlli еttiklеrini görеbilirsiniz.

Toplum içеrisindе hеr konuda bilgi sahibi olan vе hеr konuyu еksiksiz olarak hatırlayan kişilеrе özеnеrеk bakıyorsunuz. Oysa sizdе onlardan biri olabilirsiniz. Sadеcе hızlı okuma vе hafıza teknikleri eğitimi almanız yеtеrli olacaktır.

İzmir Hızlı Okuma Eğitimi okuduklarınızı daha iyi anlayabilir vе aynı sürе içindе еn az 2 -3 kat daha hızlı okuyabilirsiniz. İzmir Hızlı Okuma Eğitimi Beş haftalık bir çalışma nеticеsindе iyi sonuçlar еldе еdеbilirsiniz. Hеrkеsin iyi bir еğitimcidеn bu еğitimlеri almasını tavsiyе еdеrim

İzmir Hızlı Okuma Eğitimi için tanıtımını yaptığım web siteyi inceleyebilrsiniz.

İzmir Hızlı Okuma Eğitimi için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz

İzmir Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimi için 0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hızlı Ve Güvenilir Toptan Satış creeper123 0 16 15-05-2018, Saat: 16:12
Son Yorum: creeper123
  PROFESYONEL AŞÇILIK EĞİTİMİ osman75 0 21 10-05-2018, Saat: 17:44
Son Yorum: osman75
  Hızlı, bol özellikli ve şık bir e-ticaret sitesine sahip olma fırsatı nullsix 0 25 01-05-2018, Saat: 19:34
Son Yorum: nullsix
  İzmir Klima Montaj bunge 0 29 28-04-2018, Saat: 00:33
Son Yorum: bunge
  İzmir Haber toros 0 26 27-04-2018, Saat: 21:36
Son Yorum: toros

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Türkçe Çeviri MyBB, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2014 MyBB Group.
Yukarı Fırlat