Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mimari Restorasyonun Tanımı - Erkan Sağlam
#1
Mimari restorasyon genel olarak, geçmişten günümüze miras kalmış olan tarihsel ve kültürel olarak bir anlam taşıyan, ülkenin kültürel varlığı sayılan eserlerin korunmasını ve onarılmasını sağlayan bir iştir. Erkan Sağlam'a göre ise mimari restorasyon tarihi ve kültürel eserlerin zarar görmeden gelecek nesillere aktarılmasıdır. Mimari restorasyon sayesinde geçmişten günümüze kadar gelebilmiş olan tarihi ve kültürel eserler korunur hale gelmiştir. Aynı zamanda bu eserlerin onarımının yapılması da tarihi eserlerin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamıştır. Bu sayede teknolojinin ürünü olan yeni nesiller geçmişlerinin nasıl olduğunu ve yaşam şartlarını daha iyi anlayarak öğrenebilirler.
Mimari restorasyon, tarihi ve kültürel değerlerin yok olmaması, bu değerlerin gelecek nesillere aynı şekilde aktarılabilmesi için ihtiyaç duyulan bir alandır. Mimari restorasyon kapsamında geçmişten beri tarihe tanıklık eden binalar, eserler onarılır, daha güçlü bir hale getirilir ve bir sonraki nesle sağlam bir şekilde bırakılır. Özellikle Türkiye için önemi daha büyük olan mimari restorasyon alanı turistik açıdan da ayrı bir önem taşımaktadır. Mimari restorasyon sayesinde hem tarihi değerlerimiz korunur hem de bu eserleri görmek için ülkemize gelen turistlerden milli bütçemize katkı sağlamış oluruz.
Mimari restorasyon işlemleri sırasında tarihi ve kültürel yapıların güçlendirilmesi esastır. Ancak bu noktada tarihi dokuya zarar vermemek de oldukça önemlidir. Bu alanda çalışmak isteyen kişilerin öncelikle tarihe meraklı olması ve tarih bilgisinin iyi olması gerekmektedir. Aynı zamanda mimari restorasyon alanında çalışmak isteyen kişilerin renk ve şekil algılarının diğer insanlardan daha iyi olması, ellerini ve parmaklarını nazik bir şekilde estetik olarak kullanmaları gerekmektedir. Mimari restorasyon alanı hem güzel sanatlara ilgili hem de dışarıda çalışmak isteyen araştırmacı ruhlar için çok ideal bir alandır.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  3d animasyon, animasyon stüdyoları ve mimari animasyon kavazaki 0 20 08-04-2017, Saat: 22:26
Son Yorum: kavazaki
Video Reklamsız ve Saglam HD Film İzle CemSeo 0 47 23-02-2017, Saat: 16:37
Son Yorum: CemSeo
  Dayanıklı ve Sağlam Ahşap Paletler osman75 0 47 06-01-2017, Saat: 02:12
Son Yorum: osman75
  Dayanıklı ve Sağlam Proton Araçları tragedya27 0 65 28-11-2016, Saat: 19:54
Son Yorum: tragedya27
  Erkan Sağlam Gözünden İç Mimarlık Mesleği seoptimizasyon 0 113 27-05-2016, Saat: 05:36
Son Yorum: seoptimizasyon

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Türkçe Çeviri MyBB, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2014 MyBB Group.
Yukarı Fırlat