Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NİÇİN HIZLI OKUMA?
#1
Kişisel Gelişim İş Dünyası, Psikoloji ve Başarı Portalı İnsanlar kişisel gelişim ile kendilerini mevcut bir basamaktan alıp daha üst basamaklara taşır. Kişisel Gelişimin en temel noktası, kişinin kendini tanımasıdır.

Kişisel Gelişimin başlaması için, kişinin kendini tanıması, hangi alanlarda hangi safhada bulunduğunu belirlemesi ve eksik olduğunu düşündüğü alanlarda kendini geliştirmeye karar vermesi, gerekir. Nerede olduğumuzu ve nereye varmak istediğimizi ve varmak istediğimiz yere ulaşmak için nelere ihtiyacımız var diye hayatımızı gözden geçirmemiz gerekir.

Kişisel Gelişim; kişinin kendisini geliştirmesidir. Kişisel Gelişim; hedeflerimize ulaşmada bizi motive eden bir çok teknik ve strateji içeren süreçtir.

Kişisel Gelişim; başkalarıyla olan ilişkilerinde ve iletişim kurmada adımlar atmasıdır.
Kişisel Gelişim; içimizdeki olumsuz düşünce, yargı ve inanç kalıplarını değiştirerek olumlu olan yeni düşünce, yargı ve inanç kalıplarını benimsemektir.

Kişisel Gelişim; İnsanın mevcut durumunu kontrol ederek kendisinin en yüksek potansiyelini ortaya çıkartmasıdır.

Kişisel Gelişim ,kişinin kendisinden daha fazlasını ve daha iyisini istemesi ve kendini tüm bunları elde etmeye hazır hale getirmesidir.

Kişisel Gelişim ,kişinin en yüksek potansiyelini açığa çıkartmada, bu potansiyeli en iyi şekilde oluşturmada ve kullanmada katkısı olacak olan yollardan sadece biridir.

Kişisel Gelişim kişinin kendi mevcut durumunu yukarılara taşıma isteği ile başlayıp , çevresinde saygın bir yer ve kendi ile barışık bir kişi olarak sonuçlanır.

Kişisel Gelişim Faydaları Kişisel gelişim bireyi çok yönlü geliştirmeyi amaçlar. İnsanı sosyal hayatında iş hayatında ,özel hayatında etkili, verimli, güçlü kılarak hayatına yön vermeyi amaçlar.


Kişi bunu ancak farklı öğrenmeler gerçekleştirerek yapar. Bu öğrenmeler arasında ilşki kurduğu takdirde yaratıcı düşünme becerisi kazanabilir. İşte kişisel gelişim ile bu amaçlanarak, kişi bu potansiyel ve ilişkileri güçlendirip geliştirerek yapılandırmaktadır.

Kişisel gelişim ile nitelikleri gelişen kişi, artık çevresiyle olan etkileşim ve iletişimde daha gelişken hale gelir. Artık sosyal yaşamında daha etkili, verimli ve mutlu bir kişi olur. Buna fayda yada yatırım da diyebiliriz. Çünkü insan sosyal bir varlık olduğundan çevresini etkileyebilir veya çevresinden etkilenebilir.

Psikoloji nedir, hayvan davranışlarının bilişsel süreçleri ile ilgilenen bir bilim dalıdır, cevabı verilebilir. Bu bilişsel süreçler biyolojik, sosyal ve psikolojik süreçleri kapsar. Bu meslekle uğraşanlar psikoloji bilgilerini insanların sorunlarını çözmek için kullanırlar.

Bunu yapabilmek için bazı yetenek ve becerilere sahip olmak gerekir. Bu bilim dalı ile uğraşanlara psikolog adı verilmektedir. Bu bilim dalının amacı çevre, insan ve davranışlar arasında meydana gelen etkileşimi incelemektir.

Bu esnada düşünce, duygu ve davranışları araştırır ve inceler. Bunu yaparken öncelikle bunları anlar, açıklamaya çalışır, elde ettikleri üzerinde bilinmeyenleri bulur ve bunları kontrol altına almaya çalışır.

Hızlı okuma, adından da anlaşıldığı gibi, normalden daha kısa sürede daha çok şey okuyabilmek, daha iyi anlamak amacıyla yapılan bir okuma tekniğidir.

Hızlı okuma tekniği yıllardır dünyanın ceşitli ülkelerinde kullanılmaktadıry. Ülkemizde ise 1985'lerden itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Anlayarak Hızlı Okuma Tekniği emek verildiğinde okuma hızınız ve anlam oranınızda ciddi oranda fark yaratan yeni bir okuma tekniğidir.

[COLOR="Red"]NİÇİN HIZLI OKUMA? [/COLOR]

Yaşadığımız yüzyıl bir bilgi çağıdır. Bilgi daha hızlı çoğalmakta, bizler ise dakikada 150 kelime ila 300 kelime arasında okuyabilmekteyiz. Oysaki günümüzün aydınları, dakikada ortalama 500 kelime okumamız gerektiğini belirtmektedir.

Zihin olarak okuma hızımızı sınırlandıran bizleriz. Günlük gazeteler, e-postalar, kitaplar, ödevler, iş yazışmaları vb. dökümanların daha hızlı okunması yaşam kalitenizin artmasına olanak sağlayacaktır.

Ayrıca, sınavlara hazırlanan öğrenciler hızlı okuma teknikleri ile daha hızlı okuyup, daha hızlı anlayarak, sınavlardaki başarılarını artırabilirler. Unutmayın ki, beynimizle gözlerimiz arasında ışık hızında bir iletişim kurulmaktadır. Işık 300.000 km/s hızla ilerlerken, ses 312 km/s ilerler. Beynimiz çok hızlı okuma yeteneğine sahiptir, önemli olan onu eğitmektir.

NLP, yaşamımızda üzerinde düşünmeden, otomatik olarak gerçekleştirmiş olduğumuz algılama, düşünme ve davranış süreçlerini, bilinçli hale getirme ve geliştirmede üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, zihnin işleyişi ile ilgili, yetmişli yılların sonlarına doğru Amerika'da geliştirilmiş bir model ve metodolojidir.

Dilbilimci Prof. John Grinder ve Matematikci - Gestalt Terapisi uzmanı Dr. Richard Bandler tarafından olağan üstün başarılı terapi uzmanlarının analiz edilmesi ile model haline getirilen NLP teknikleri, Psikoloji, Sibernetik, Nöroloji, Filoloji gibi bilimlerin ışığında geliştirilip artık günümüzde terapi alanının dışında, yönetim, eğitim, sağlık, aile, satış ve spor bilimlerinde de başarılı bir şekilde kullanılabilmektedir.

Kişisel yetenek ve becerilerin açığa çıkarılıp pekiştirilmesinde kullanılan NLP, duygu, düşünce ve davranış kalıplarını bilinçli hale getirip hedef odaklı ve yapıcı bir şekilde geliştirmede kullanılan bir dizi yöntemler sunar.

NLP'nin altyapısını, insanların çevrelerini nasıl algılayıp ne şekilde tepki gösterdikleri, nasıl iletişim kurdukları ve davranış kalıpları üzerinde yapılan araştırmalar oluşturur.
NLP de bu tür araştırmalar özellikle kendi alanlarında çok başarılı olan insanların stratejileri üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Buna NLP de "Modelleme" (Modelling) denir ve günümüzde hızlı öğrenme "Accelerated Learning" in önemli bir parçasıdır.

NLP araştırmaları sonucunda geliştirilen bilgi teknik ve yöntemler, insanlar arasındaki iletişimi pekiştirmede kullanıldığı gibi, hedef ve çözüm bulma süreçlerinde de yıllardır başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

2015 benim için iyi sonlanıyor diyebilirim. 2016 ya çok hızlı bir giriş yapmak istiyorum. Koçluk sertifikamı kazandım! Koçluk sertifikamı aldıktan sonra en sık cevapladığım sorulardan biri: ‘’koçluk nedir ?’’ Ne tür bir koçluk yaptığımı söylemeden önce size koçluğun ne yapmadığını açıklamak isterim.

Koç sözcüğü birçok insan için spor imajı yaratıyor. Küçükken oyun oynadığımız, okulda takımlara katıldığımız zamanlardan başlıyor. Hepimiz oyuncuları motive etmek için bağıran bir koç veya bir resmi görevliyi takımı hakkında iyi konuşmalar yapması için ikna eden bir koç hatırlarız.

Diğerleri için koç sözcüğünün farklı bir çağrışımı vardır. Bazıları bir başkanı, terapisti veya yöneticisini düşünür. Ama bunlardan en komik olanı danışmanların koç zannedilmesidir. Çünkü danışmanlıkla koçluğu karıştırırlar.

Yıllardır müşterilerime doğru cevapları vererek, uzmanlığım için ücret aldığım bağımsız bir işe alım danışmanı olarak çalıştım. Koçluk çok farklı. Sertifikalı bir koç olarak ben müşterilerime doğru cevapları veya çözümleri sunmak için ücret almıyorum.

Bu koçun veya danışmanın deneyimini ya da uzmanlığını müşteriye sattığı için ücret aldığı spor koçluğundan veya danışmanlıktan farklı. Aslında koçluk sertifika programı sınavının pratik bölümünde cevap veremeyen koç o sınavdan kalıyor. Bir sertifikalı koç olarak benim işim “balık tutmaktansa müşterilere balık tutmayı öğretmek.”

KİŞİSEL GELİŞİM İLGİLİ HERŞEYİ BU ADRESTE BULABİLİRSİNİZ...

kisiselgelisim.web.tr

Evlilik Oyunu, Rüya Tabirleri, Zaman Yönetimi, Burçlar, Aşk, Başarı, Kişisel Başarı, Felsefe Yolculuğu, İnsan İlişkileri, Bebek Bakımı, Feng Shui, Hızlı Okuma, Nil Gün, Oğuz Saygın, Hamilelik Hakkında, Kişisel Gelişim Videoları, Resimler, Etkileyici Sözler, Şifalı Bitkilerle Tedavi, Anne Baba Okulu, Şifalı Bitkiler, Kitap, Genç Kız Psikolojisi, CEO, Rüya Yorumları, Videolar, Kişisel Gelişim, YGS, LYS Hazırlık, Komik Fıkralar, Evlilik Oyunu, TEOG, Öğrenci, İş Görüşmesi, CV / Özgeçmiş, Kariyer, Öğrenme Sanatı, Mutluluğun Sırrı, Diksiyon, Konuşma Sanatı, Burçlar, Meslek Rehberi, Meslek Seçimi, Beyin Eğitimi, Beyin ve Hafıza, Güzellik Reçeteleri, Cinsellik, NLP, Fıkralar ve Hikayeler, Reiki, Geliştiren Sözler, Hobi, Geleneklerimiz, Biyoenerji, Sağlık, Etkili Satış, Mutlu Evlilik, Kişisel
Gelişim Eğitimleri, üstün dökmen, facebook, oyun, mynet, youtube, oyunlar, msn, indir, tv, haber, Kurtlar Vadisi, Kavak Yelleri, Yaprak Dökümü, Selena, Asi, Avrupa Yakası, Arka Sokaklar, Adanalı, Binbir Gece, Gece Gündüz, iş, kariyer, kredi, altın, para, finans, euro, borç, dolar, banka, Zeka, Yoga, Yaşam, Yaratıcı Düşünce, Uyku ve Siz, Stres Yönetimi, Sınırsız Beyin Gücü, Ruh Sağlığı, Psikolojik Rahatsızlıklar, Refleksoloji, Parapsikoloji, Para Sanatı, Özgüven, Olumlu Düşünme, Meditasyon, Kadınlar,İş Dünyası, Hipnoz, Koçluk, Etkili İletişim, Ders Çalışma Tekniği, Liderlik , Cemal KONDU, NLP, terapi, Psikoloji, psikoloji siteleri, psikoterapi, sigara bırakma merkezi, cinsel kimlik, depresyon, evlilik psikolojisi, Psikoloji, Kişisel Gelişim, NLP ile ilgili konular hakkında bilgi alabilir, psikolojiyle ilgili makaleler, haberler, köşe yazıları bulabilirsiniz.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Hızlı Ve Güvenilir Toptan Satış creeper123 0 25 15-05-2018, Saat: 16:12
Son Yorum: creeper123
  Hızlı, bol özellikli ve şık bir e-ticaret sitesine sahip olma fırsatı nullsix 0 34 01-05-2018, Saat: 19:34
Son Yorum: nullsix
  Hızlı Kurye Hizmeti creeper123 0 50 12-04-2018, Saat: 05:02
Son Yorum: creeper123
  Hızlı Teknik Servis istanbulwhirlpoolservisi.org bazkriz 0 38 09-04-2018, Saat: 12:46
Son Yorum: bazkriz
  Hızlı akan zaman ve kareler! creeper123 0 98 29-01-2018, Saat: 15:58
Son Yorum: creeper123

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Türkçe Çeviri MyBB, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2014 MyBB Group.
Yukarı Fırlat