Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Paslanmaz Çelik Nedir?
#1
Paslanmaz çelik günümüzde birçok yerde rastladığımız ve birçok alanda kullandığımız materyaldir. Hayatımızdaki payı büyük bir öneme sahiptir. Paslanmaz çeliğin tarihçesine kısa olarak değinmek gerekirse 1913 yılında Harry Brearley tarafından icat edilmiştir. Brearley, o tarih de %12.8 krom ve yüzde 0.24 karbon ile paslanmaz çeliği hayatımıza eklemişti. Günümüzde ise paslanmaz çelikler birçok çeşitlere ayrılmaktadır. Bu çeşitler içindeki maddeye göre sıralanmaktadır. Buna ek olarak şuan ise bilindik bir paslanmaz çelik %14 ila %16 arasında krom içerirken, %8 ila %6 arasında da nikel-karbon alaşımı içermektedir.

Peki, “Paslanmaz Çelik” olmasaydı?
Hayatımızdaki birçok alet ve edevat kısa süre içerisinde korozyona uğrayarak işlevini yitirecek ve bizlere uzun bir kullanım ömrü sunamayacaktı. Bu durum ise bütçemize fazladan masraf olarak yansıyacaktı. Sadece bununla kalmamakla beraber günümüzde sadece paslanmaz çelikten üretilebilen tüm elektronik cihazlar üretilmeyecekti. Bu sebeplerden ötürü bile sadece paslanmaz çeliğin önemini anlamak yeterlidir.

Paslanmaz Çeliğin türleri nedir?
Yazının başında paslanmaz çeliğin türlere ayrıldığını belirtmiştik. Peki, nedir bu türler? İçerisinde bulundurduğu maddeler ve elementler nedir? Hemen göz atalım. Paslanmaz çelikler sırasıyla;

Östenitik Paslanmaz Çelikler
Ferritik Paslanmaz Çelikler
Martenzitik Paslanmaz Çelikler
Ferritik – Östenitik ( Dublex ) Paslanmaz Çelikler

İsimleri altında türlere ayrılmaktadır. Bu türlerin başındaki “Östenitik” tipi paslanmaz çelik Dünyada çelik üretiminin %50’sini kapsamaktadır. Bu çelik tipi, %16 krom %0.15 karbon ve %8 oranında nikel içermektedir.

İkinci sırada bulunan “Ferritik” tipi paslanmaz çelik ise, yüksek krom içermektedir. Bu oran %30’a kadar dayanmaktadır. İçinde bulundurduğu yüksek krom sayesinde korozyona çok güçlü bir direnç sağlamaktadır.

Üçüncü sıradaki “Martenzitik” çelik türü ise, içerisinde %12 ile %15 arası krom, %0,2 ile %1,0 arası molibden ve %0,1 ile %1,2 arasında karbon içermektedir.

Son sıramızda bulunan “Dublex” çelikler ise %19 ile %28 arasında olan krom, %5 ‘e kadar bulunan molibden içermektedir.

Paslanmaz çeliğin kaliteli olması ne kadar önemlidir?
Paslanmaz çeliklerin genel olarak kaliteli olması bir hayli önemlidir. Bunun sebebi ise kalitesiz üretilen paslanmaz çeliğin kullanım yerindeki işlevini yitirerek görevini getirmemesidir. Paslanmaz çelikten yaptığımız bir ek korozyona uğrayarak paslanmaz çeliğin kırılmasına sebep olabilmektedir. Bu sebepler yeterken bile buna benzer birçok neden bulunmaktadır. Ancak burada yazımıza Altın Kural Metal girmektedir. Çünkü Altın Kural Metal imal ettiği paslanmaz çelikte dâhil tüm ürünleri birinci sınıf malzeme kalitesi ile üretmektedir. Bununla beraber mevcut tüm ürünler oluşturulan uzman ekip sayesinde belirli test aşamalarına girmektedir. Testi geçebilen ürünler sizlere en iyi fiyat garantisi altında satışa sunulmaktadır. Buna ek olarak Altın Kural Metal müşteri düşüncelerine daima önem vererek sizleri her zaman üst noktada tutmaktadır. Tercih ettiğiniz bir üründe de uzun kullanım ömrü garantisi almış olursunuz.

Paslanmaz çelikler birçok elementin birleşmesiyle oluşan alaşımın adına verilmektedir. Altın Kural Metal ailesi olarak sizlere en kaliteli paslanmaz çeliği en uygun fiyata bulmaya çalışmaktayız. Paslanmaz çelik hayatımızın her safhasında olduğu için farkında olmasak ta her an kullanmaktayız. Bu bağlamda işlevi gereği önem arz etmektedir. Altın Kural Metal olarak paslanmaz çeliğe gereken önemi vermekteyiz.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Paslanmaz Boru Nedir? netdunyasi 0 16 12-07-2018, Saat: 16:32
Son Yorum: netdunyasi
  Yapay Bambu Nedir? - Erma Yapay netdunyasi 0 30 23-06-2018, Saat: 12:10
Son Yorum: netdunyasi
  Yapay Ağaç Nedir? - Erma Yapay netdunyasi 0 30 23-06-2018, Saat: 12:08
Son Yorum: netdunyasi
  Yay Çeliği Nedir? netdunyasi 0 46 21-06-2018, Saat: 14:46
Son Yorum: netdunyasi
  Çelik Tel Nedir? netdunyasi 0 40 21-06-2018, Saat: 14:44
Son Yorum: netdunyasi

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Türkçe Çeviri MyBB, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2014 MyBB Group.
Yukarı Fırlat