Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yazı tahtası ve defter seçimi
#1
Laminat yazı tahtası nedir ?

Laminat yazı tahtası, laminat denilen 0,50 mm - 1,80 mm arasında kalınlıklarda overlay kağıtlarının üst üste konularak yüksek basınç ve sıcaklıkta özel preslerde preslenerek hazırlanan yazı yazma ve silme özelliğine sahip beyaz laminat kullanılarak üretilmektedir.

Normalde mobilya sektöründe ahşap mobilyaların dış kaplamasında yoğun olarak kullanılan ve anti bakteriyel özelliği olan laminat, HPL ve CPL olarak 2 değişik nitelikte üretilmektedir. Fakat biz bu yazımızda bizi ilgilendiren kısım olan HPL'tan bahsedeceğiz.

Yazı tahtası imalatında kullanılan laminat'a HPL de denilmektedir ki bu laminat'ın orjinal ismidir. Dünya'da HPL olarak bilinmektedir bizim laminat olarak bildiğimiz madde. 0,60 mm kalınlıkta üretilen yazı tahtası laminatı beyaz renkte üretilmektedir ve bu yazı tahtaları, yazı tahtası kalemi ( whiteboard marker ) ile kullanılmaktadır.

Yeşil ve siyah laminat ta üretilmesine karşın yüzeydeki gözenek yapısının tebeşir ile kullanılması sonucu çabuk deforme olması nedeniyle laminat tebeşir tahtalarını tavsiye etmiyoruz. Çünkü zamanla yeşil ve siyah yazı tahtalarının yüzeyi bozulur ve tebeşir ile yazı yazılamaz hale gelir. Bu noktada tebeşirli yazı tahtası kullanmak isteyenlere çelik emayeden yapılan tebeşir tahtalarını tavsiye ediyoruz. Çelik emaye nedir ? Bunu ilerleyen zamanlarda detaylı olarak anlatacağım inş.

Türkiye'de yazı tahtası yapan firmalara laminat üreten sayılı firmalar bulunmaktadır. Bunlar ;

1.) Gentaş
2.) Pelitaslan

Bunlar şu ana kadar benim bildiğim üretim yapan firmalar. Tabii bir de laminat'ı yurtdışından getiren ithalatçılar bulunmaktadır. Türkiye'de yaklaşık olarak 15 firma bulunmaktadır yazı tahtası üreten. Tabii kayıt dışıları saymıyoruz.

Peki laminat yazı tahtasının özellikleri nelerdir ?

Laminat yazı tahtaları, ucuz olmaları nedeniyle tercih edilmektedir. Manyetik değildir. Üzerinde not kağıdı veya harita tutturamazsınız. Fakat yazı tahtalarının üst kısmına aluminyum profil'den haritalık ekletebilirsiniz. Kısıtlı bir bütçeye sahip eğitim kurumları için idealdir. Genelde 2 yıl garantili olup, 5 sene kullanım ömrüne sahiptirler. 4. seneyi geçtikten sonra artık yazı tahtası kaleminin bıraktığı mürekkeb'i emmeye başlar ve tahtada mürekkep lekeleri oluşur. Bir zaman sonra artık yazı tahtası kullanılamaz hale gelir ve değiştirilmesi gerekir.

Güzel Yazı Defteri Dik Temel Harf

Harf Alıştırmaları, Kelime Çalışmaları, Cümle Çalışmaları Şiir ve Metin Yazımı, Çizgili Defter Kullanımı, Kareli Defter Kullanımı AlıştırmalarıBu defteri hazırlamadaki amacımız, Dik temel harflerle güzel yazı yazma becerisini çocuklarımıza kazandırmaktır

Bunun için Harf yazım alıştırmalarına yer verdik.

Özel isim yazım alıştırmalarına yer verdik. Seçtiğimiz özel isimlerde g, ğ, p, y, j gibi satırın altına sarkan harflerin yer almasına özen gösterdik. Kelime yazma çalışmalarında küçük harflerin satır aralıklarına uygun yazılmasını sağlamaya yönelik alıştırmalar hazırladık. Cümle yazma alıştırmaları için seçtiğimiz atasözlerinde büyük ve küçük

harflerin yazılışlarını bir arada yapabilecekleri atasözlerimizi özenle seçtik. Şiir ve metinlerin yazımına yönelik örnekler vererek paragraf başı ve defter kullanım düzenine yönelik çalışmalar yaptık. Kareli defter sayfaları koyarak matematik dersinde yazı, rakam, sayı, işlem işareti, işlem çizgisi, geometrik şekil ve cisimlerin çizimlerine örnekler vererek matematik defterini doğru kullanmaya yönelik çalışmalar hazırladık.
‘‘Güzel yazılar yazmanız dileği ile’’


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Trabzon İnşaatçılar ve Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanlık Seçimi nullsix 0 104 08-02-2018, Saat: 20:24
Son Yorum: nullsix
Video Yazı Tahtası Superisi 0 112 29-01-2018, Saat: 18:36
Son Yorum: Superisi
  Uçak Yolculuklarında Otel Seçimi Nasıl Olmalı? osman75 0 153 25-01-2018, Saat: 02:27
Son Yorum: osman75
  Bayanların seçimi sanemnur12 0 125 30-12-2017, Saat: 18:56
Son Yorum: sanemnur12
  UAK Yazı mesut78 0 104 26-11-2017, Saat: 19:36
Son Yorum: mesut78

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi


Türkçe Çeviri MyBB, Kodlayanlar MyBB, © 2002-2014 MyBB Group.
Yukarı Fırlat